Çene Estetiği

Çene Estetiği Ameliyatı

Çene, yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Gençken yüz üçgendir, yaş ilerledikçe ovalleşmeye başlar. Gençlikteki bu üçgen yüz görünümünü sağlayan öğelerden biride yeterli bir çene ucudur. Çene ucu bazen ileride ya da geride olabilir.

Çene Estetiği Ameliyatı

* Eğer çene ucu ileride ise hafif olgularda çene ucu kemiğini törpülemek , gerekliyse bir miktar yumuşak doku çıkarılması yeterli olmaktadır. Çene kemiği bütünlüğü bozulmadan kısa dönemde iyileşme sağlanır. İleri olgularda ise çene kemiği cerrahi olarak geri alınır ve yeniden şeklillendirilir.

* Eğer çene ucu geride ise yine hafif – orta olgularda çene ucuna protez yerleştirilmesi yeterlidir. İleri olgularda ise çene ucu cerrahi olarak ileri alınır ve yeniden şekillendirilebilir. Normale göre küçük çene ucuna sahip kişiler protez yerleştirilmesi için uygun adaylardır. Amaç küçük bir çene ucunu büyültmek ve çıkıklaştırmaktır. En sık silikon ya da medpor implantlar kullanılır. Bazen de çene ucu ile beraber çenenin yan kemiklerini estetik ya da doğumsal sebepler ile büyütmek ya da çıkıklaştırmak gerekebilir.

Çene Törpüleme ve Çene protezi ameliyatı sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi bir saat sürmektedir. Protez ağız içinden ya da çene altından küçük bir kesi ile yerleştirilebilir. Eriyebilen sütürler kullanılır, bu yüzden dikişlerin alınması gerekmez, iz sorunu olmaz. Ameliyattan birkaç saat sonra kişiler evlerine gidebilir, hastanede kalmak gerekmez. Hafif şişlik ve morarma olabilir, buz uygulaması oluşan şişliği büyük orantıda azaltmaktadır. Ayrıyeten şişlikler ve de morlukları giderici krem uygulanması da iyileşmeyi hızlandıracaktır. Ağrı için de basit ağrı kesicilerin alınması yeterli olacaktır.

Çene ucu estetiği operasyonu ile yüz hatlarınızı daha belirginleştirerek daha canlı ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

TOP