Meme Büyütme

Slikon Protez Ameliyatı

MEME (GÖĞÜS) BÜYÜTME - SİLİKON PROTEZ AMELİYATI NEDİR?

Meme Büyütme ameliyatı, estetik burun ameliyatından sonra en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Eğer göğüs ölçülerinizden memnun değilseniz silikon protez ile meme büyütme ameliyatı düşünebilirsiniz. Meme büyütme ameliyatı, göğüs boyutlarını ve şeklini değiştiren cerrahi bir operasyondur.

Meme büyütme ameliyatı kime yapılır?

-Göğüslerinin belli vücut standartlarına göre küçük olduğunu düşünen kadınlar
-Doğuştan ya da sonradan oluşan bir durum sonucu meme boyu farklılığı yani asimetri durumu yaşayan kadınlar
-Meme kanseri ya da dokuların zarar gördüğü bir rahatsızlık sonucu cerrahi bir operasyon uygulanmış kadınlar, meme büyütme ameliyatını düşünebilirler.

Göğüs büyütme ameliyatı kaç saat sürer ve hastanede kalmak gerekir mi?

Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapılan ortalama 1,5 saat süren ameliyatlardır. Ameliyat sonrasında aynı gün dahi taburcu olabilirsiniz, ya da en fazla 1 gece hastanede kalmanız gerekir.

Meme büyütmede kesi izleri nerede kalmakta?

Kesi yerlerinin planlanması, hastanın meme dokusunun yapısına, kullanılacak protezin yuvarlak mı yoksa damla şekilli mi olacağına, hastanın tercihi, cerrahın tercihi gibi birçok faktöre göre değişebilir.

Ameliyattaki kesiler meme altı kıvrımı (inframamarian fold), meme başı (periareolar) ve koltukaltından (transaxiller) yapılabilir. Her üç kesi durumunda da 3-4 cm lik sonradan belli belirsiz olacak kadar az izler kalır. Meme büyütme ameliyatlarında genellikle meme altı kıvrımı kesisi tercih edilmektedir. Bu kesi ile özellikle damla şekilli (anatomik) protezlerin dönmesi, enfeksiyon riski engellenmiş olur, hem de meme kıvrımının daha iyi şekillendirilmesi mümkündür.

Meme Büyütme Ameliyatı Kullanılan Implant Çeşitleri

Estetik göğüs büyütme ameliyatlarında genellikle silikon protezler tercih edilmektedir. Bu implantlar vücut yapınıza göre kas altına ya da kas üstüne (meme dokusu altına) yerleştirilebilir. Bu implantların da yuvarlak ya da damla şekilli, düz yüzeyli ya da pürtüklü yüzeyli olanları vardır. Meme büyütme ameliyatlarında kullandığım protezler FDA ve Sağlık Bakanlığı onaylıdır ve insan vücuduna her hangi bir yan etkisi bulunmadığı test edilmiş ürünlerdir. Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan protezler süt salgısını engellemez ve herhangi bir his kaybı oluşturmaz. Kullanılan implantlar basınca karşı dayanıklıdır ve herhangi bir delinme esnasında şeklini korumaya devam eder.

Vücut yapınız ve istenilen şeklin elde edilebilmesi için en uygun yöntem, kullanılacak protezin şekli vb detaylı olarak muayene sonrasında size anlatılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası ve İyileşme Süreci

Her cerrahi operasyon sonrasında olabileceği gibi meme büyütme ameliyatı sonrasında da hassasiyet ve ödem (şişlik) görülebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında hasta özel sporcu sütyeni ile ameliyathaneden çıkar. Bu şekillendirici koruyucu sütyen doktorunuzun da tavsiye edeceği gibi 4-6 hafta boyunca çıkarılmamalıdır. Ameliyat sonrası ilk 10 gün içerisinde araç kullanılmamalıdır. Doktorunuz tarafından operasyon sonrası size verilen ilaçları düzenli ve belirtildiği şekilde kullanmanız iyileşme sürecinizi hızlandıracak ve oluşacak komplikasyonları önleyecektir. Meme büyütme operasyonundan sonra 3 hafta egzersiz yapılması tavsiye edilmez.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında en fazla 1 gece hastanede yatarsınız ya da aynı gün akşam taburcu olabilirsiniz. Ameliyattan sonraki gün doktorunuz sizi görmek isteyebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında gündelik hayata dönüş 2-5 gün içerisinde olmakla birlikte, genel iyileşme süreci ortalama 1.5 ay olarak değerlendirilir. İyileşme süreci cilt yapınız, yaşınız ve fiziksel durumunuza göre değişiklik gösterebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bölümündeki numaralardan bize ulaşabilirsiniz.

TOP