Yağ Doldurma - Lipofilling

Yağ transferi (Lipofilling), vücudumuzun herhangi bir bölgesinden alınan yağların vücudumuzda doku eksikliği mevcut eksik olan herhangi bir yere kalça, baldır, uyluk iç yüzü, genital bölge, el sırtı, yüzdeki kırışık veya çökük bölgelere, skar dokusu altına durumu iyileştirmek veya şekil vermek, hatta daha genç görünüm için enjekte edilmesidir. Kamufle etmenin yanında bir çeşit tedavi imkanı da verir. Aslında yağ transferi günümüzdeki kök hücre naklinin bir çeşididir. Yağ transferi ile, yağ dokusu o bölgedeki eksik dokunun yerini alır, yüzde derin çizgiler ve kırışıklıklar kaybolur ve nereye uygulandıysa bir volüm eklenmiş olur.

Yağ tranferi lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Bu durum uygulama yerlerine ve uygulamanın büyüklüğüne gore değişir.

Doktorunuz önce kanül denilen ince kanüller ile yağdan zengin bölgelerden (karın, kalça gibi) yağ alır. Bu işlem liposuctiona çok benzer. Yağ hücreleri santrifüje edilir. Böylece sağlam hücreler geride kalır. Canlı yağ hücreleri çok ince kanüller ile tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir.

Bu işlemde bir çeşit deri nakline benzer. Günümüzde bu uygulama en çok yüze uygulanır. Diğer vücut bölgeleri de el sırtı, bacak, kalça, popo ve penil bölgedir.

TOP