Karın Germe

Karın germe ameliyatı veya abdominoplasti, deri ve deri altındaki fazla yağların alınması, karnı düzleştirme ve kasların üzerindeki zarları sıkılaştırma işlemidir.
Karın derisinde fazlalık ve sarkma olan kişilerde, karın germe ameliyatı; (Tam karın germe veya mini karın germe )  düşünülebilir.

Doğum sonrasında; aşırı kilo verme sonrasında görünümlerinden hoşnut olmayan kadınlarda abdominoplasti, karın derisini gerer ve karın kaslarını sıkılaştırararak öne doğru çıkan karnın görüntüsünü düzeltir. Aslında bu işlem karındaki çatlakları ve sezaryen izini veya bu bölgedeki problemleri de azaltabilir.

Karın germe ameliyatı olacak kişinin ideal kilosuna yakın olması gerekmektedir. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir.

Abdominoplasti ile birlikte bel bölümüne yapılan liposuction (yağ çekme) işlemi de eklenebilir.
Bel bölümünde ve çevresinde belirgin deri fazlalığı varsa o zaman vücut germe (body lift) yapılır.

Abdominoplasti Öngörüşme

Bu görüşme esnasında sizin ayrıntılı tıbbi özgeçmişiniz alınır ve daha önce geçirilen operasyonlarınız sorulur. Sonra doktorunuz size operasyon sonrası kalacak skarı (iz) açıklar. Bu iz her iki kalça çıkıntısı arasında bikini hattını takip eder ve iç çamaşırınız altında kalır.

Skar yeri sizin tercih ettiğiniz iç çamaşır, mayo v.s'ye göre değişebilir.

Abdominoplasti genel anestezi altında yapılır. Bir ya da iki gece hastanede kalmak gerekebilir.

Abdominoplasti sonrası iyileşme

Ameliyat esnasında konulan drenler 2-3 gün bırakılır sonra alınır. Bandajlar veya pansuman yine bu süre sonunda açılır.

Size uygulanan pansuman veya bandajınız açılana dek kuru tutulmalıdır. Size operasyon sonrası için özel bir korse giydirilecektir. Bu korse iyileşmenize yardımcı olur ve hareketlerinizi kolaylaştırır. Bu korse 3-4 hafta giyilir.

İyileşme döneminde süreç

Karın germe ameliyatı sonrasında kullanmanız gereken antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilecektir.

İyileşme döneminde iyi bir istirahat dönemi gereklidir. İşten 2 hafta uzaklaşmanız gerekir.

Yarada iyileşme problemleri çok nadir olur. Şeker hastalığı (diyabet), aşırı ve uzun sure sigara içimi öyküsü olan hastalarda daha ılımlı bir operasyon planlanır. Bu durumlarda deri ve yara bakımı daha hassas yapılır. Sigara içimi operasyondan sonra en az 4 hafta yasaklanır.

Abdominoplasti izleri bir kaç ay-1 sene arasında değişen sürelerde olgunlaşır. Bu period içinde operasyondan hemen sonra izleriniz kabarık, sert gözükebilir. Olgunlaşma meydana geldikçe izler yumuşar, düzleşir ve normal deri rengi ve dokusuna kavuşur. Bu dönem ortalama 18 aydır. Nemlendirici bir krem ile masaj ayrıca faydalıdır. Bu dönem içinde iyileşmeyi doktorunuzun takip edebilmesi için aralıklı randevular ile görüşmeniz çok uygun olacaktır.

TOP